ICs Chip STM32F722RET6 ARM Cortex-M7 Microcontroller IC 64-LQFP Package
ShenZhen Mingjiada Electronics Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Original Factory
Model Number : STM32F722RET6
Certification : Lead free / RoHS Compliant
Place of Origin : CN
MOQ : 10
Price : Contact for Sample
Payment Terms : T/T, L/C, Western Union
Delivery Time : 5-8 work days
Packaging Details : 64-LQFP
Part Number : STM32F722RET6
Number of I/O : 50
Program Memory Size : 512KB (512K x 8)
Program Memory Type : FLASH
Supply Voltage - Min : 1.7 V
Supply Voltage - Max : 3.6 V
Contact Now
Product Description Of STM32F722RET6
Specification Of STM32F722RET6
Part Number:
STM32F722RET6
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number Of I/O:
114
Data Bus Width:
32 Bit
ADC Resolution:
3 X 12 Bit
Clock Frequency:
216 MHz
Features Of STM32F722RET6
  • Internal 32 kHz RC with calibration