PIC32MK0512MCM064T-E/PT 32MK Embedded Microcontroller IC Surface Mount
ShenZhen Mingjiada Electronics Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Original Factory
Model Number : PIC32MK0512MCM064T-E/PT
Certification : Lead free / RoHS Compliant
Place of Origin : CN
MOQ : 10
Price : Contact for Sample
Payment Terms : T/T, L/C, Western Union
Delivery Time : 5-8 work days
Packaging Details : 64-TQFP
Part Number : PIC32MK0512MCM064T-E/PT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.3V ~ 3.6V
Number of I/O : 49
Data Converters : A/D 26x12b; D/A 3x12b
Mounting Type : Surface Mount
Oscillator Type : Internal
Contact Now
Product Description Of PIC32MK0512MCM064T-E/PT
Specification Of PIC32MK0512MCM064T-E/PT
Part Number
PIC32MK0512MCM064T-E/PT
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
64-TQFP
Features Of PIC32MK0512MCM064T-E/PT
  • 8 MHz ±4% (FRC) internal oscillator -40ºC to +85ºC
  • Programmable PLLs and oscillator clock sources:HS and EC clock modes
  • Secondary USB PLL
  • 32 kHz Internal Low-power RC oscillator (LPRC)
  • Independent external low-power 32 kHz crystal oscillator