Diodes Rectifiers MSCDR90A160BL1NG Diode Array 1 Pair Series Connection
ShenZhen Mingjiada Electronics Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Original Factory
Model Number : MSCDR90A160BL1NG
Certification : Lead free / RoHS Compliant
Place of Origin : CN
MOQ : 10
Price : Contact for Sample
Payment Terms : T/T, L/C, Western Union
Delivery Time : 5-8 work days
Packaging Details : Module
Part Number : MSCDR90A160BL1NG
Diode Configuration : 1 Pair Series Connection
Technology : Standard
Operating Temperature - Junction : -55°C ~ 150°C
Speed : Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Package : Module
Contact Now
IGBT Modules Diodes Rectifiers MSCDR90A160BL1NG Diode Array 1 Pair Series Connection
Product Description Of MSCDR90A160BL1NG
MSCDR90A160BL1NG diode power module operates at 1.3V forward voltage (VF) at 90A, 1.6kV reverse voltage (VR), and 1600V maximum repetitive reverse voltage (VRRM).
Specification Of MSCDR90A160BL1NG
Part Number
MSCDR90A160BL1NG
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Technology
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
90A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.21 V @ 33 A